fbpx
💨 Sztuka Löyly, czyli… tworzenia pary w saunie!
Temperatura sauny to nie wszystko!
Istotną częścią sauny fińskiej jest tworzenie pary, czyli polewanie wodą kamieni na piecu w celu uwolnienia pary wodnej zwanej löyly. Löyly to magiczna część sauny fińskiej i jest czymś, czego każdy oczekuje od seansu w saunie.
Löyly wcale nie oznacza, że ​​sauna staje się łaźnia parową!
Para Löyly jest widoczna i odczuwalna tylko przez krótki czas. Nie utrzymuje się bez przerwy. Mieszkańcy Finlandii nigdy nie pomyliliby tureckiej łaźni parowej z sauną.
Do tworzenia pary niezbędne są akcesoria, takie jak wiadro oraz chochla.
Ważnym aspektem tradycji saun fińskich jest to, że każdy saunowicz jest uprawniony do polewania kamieni wodą. Finowie zazwyczaj saunują tylko w kilka osób, dlatego aby warunki nie były dla nikogo zbyt gorące, uprzejmie jest się zapytać czy to jest odpowiedni moment do polania kamieni wodą.
Ludzie mają bardzo różne preferencje, co do tego, ile pary jest potrzebne a także jaka powinna być początkowa temperatura w saunie.
Z punktu widzenia fizyki zwykle dzieje się tak, że tworzenie pary podnosi punkt rosy powietrza w saunie tuż powyżej temperatury ciała (około 37ºC).
Powoduje to kondensację wody z powietrza na powierzchnię naszej skóry, co wywołuje uczucie mrowienia, a które fizycznie objawia przez występujące krople wody na naszej skórze (tak, to nie jest Twój pot). Gdy punkt rosy wróci do niższego poziomu uczucie to mija i znów możemy się pocić…
A jak jest z Wami? Lubicie tworzyć dużo pary w saunie czy jednak preferujecie bardziej suche warunki? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!