fbpx
Co, jak i gdzie? Czyli 10 zasad dla początkujących saunowiczów!
A oto część pierwsza, czyli 5 zasad, które rozwieją Twoje wątpliwości, jeśli nadal zastanawiasz się czy aby na pewno sauna to miejsce dla Ciebie!
1. Przygotuj się na upał i löyly (parę wodną).
Sauny są podgrzewane za pomocą pieca wypełnionego specjalnymi skałami, a wilgoć zwiększamy poprzez polewanie gorących skał wodą, tworząc kojącą falę ciepła, która po fińsku jest określana jako „löyly” (wymawiane „LOW-loo”). Temperatura w saunie jest zwykle utrzymywane między 75 a 85 ° C i można ją regulować doglądając ognia (piec opalany drewnem) lub regulując termostat (piec elektryczny).
2.  Oczekuj korzyści zdrowotnych.
Liczne badania dowiodły istnienia pozytywnych skutków zdrowotnych korzystania z sauny – dzięki kojącemu ciepłu i relaksującej parze, ale także dzięki aspektowi społecznemu. Zgodnie ze starym fińskim przysłowiem: „Jeśli sauna, alkohol i smoła nie pomagają, prawdopodobnie choroba jest śmiertelna”.
3. Towarzyskie wieczory saunowe.
W saunie chodzi również o spotkania towarzyskie. A wieczory saunowe są powszechne wśród przyjaciół, sąsiadów, studentów i kolegów z pracy. Uważa się, że wiele kluczowych decyzji w fińskim życiu politycznym i biznesowym zostało podjętych właśnie w saunie. Zaproszenie kogoś do swojej sauny jest oznaką szacunku.
4. Chodzi o relaks.
Sauna służy do oczyszczania i relaksu. Chociaż sauny często utożsamiane są również z nagością, nie ma to nic wspólnego z seksem.
5. Nagość to nic wielkiego.
Finowie wolą chodzić do sauny zupełnie nago, nawet wśród nieznajomych. To nic wielkiego. Nagość jest naturalna i nie powinieneś się wstydzić własnego ciała. Mimo to, jeśli wolisz nosić ręcznik jest to Twój przywilej – a w niektórych saunach publicznych jest to nawet wymagane.