fbpx

Zaparzcie aromatyczną kawę i usiądźcie wygodnie, bo już czas na drugą część zasad dla początkujących saunowiczów!

Przed Wami kolejne 5:

1. Mężczyźni i kobiety w jednej saunie?
Istnieją sauny tylko dla kobiet lub mężczyzn a także te otwarte dla wszystkich, które organizują seanse, np. tylko dla kobiet o wyznaczonej godzinie – możesz z nich korzystać jeśli to dla Ciebie bardziej komfortowa opcja.

Jednak coraz częściej, większość saun jest otwartych dla wszystkich. Pamiętaj, że choć w saunie nie powinieneś nosić stroju kąpielowego to możesz okryć się bawełnianym ręcznikiem. A przede wszystkim pamiętaj, że nagość w saunie to nie seksualność a oczyszczanie ciała.

2. Szanuję ciszę.
W saunie fińskiej nie ma miejsca na surowe zasady. Masz ochotę na aromatyczne zapachy czy relaksującą muzykę? Nie ma problemu! Ważne abyś czuł się swobodnie. Możesz także rozmawiać i udzielać się towarzysko. Ale całkiem normalne jest również to, że uczestnicy seansu siedzą zatopieni we własnych myślach a wtedy należy to uszanować.

3. Rób sobie przerwy i ochłódź się.
Możesz polewać skały wodą, kiedy tylko masz na to ochotę. Jeśli uważasz, że sauna jest już zbyt gorąca, możesz podzielić się swoją opinią z innymi użytkownikami sauny by każdy czuł się komfortowo. Normalne jest także robienie regularnych przerw na ochłodzenie by przedłużyć czas spędzony w saunie.

4. Witki brzozowe.
Finowie uwielbiają pobudzać krążenie krwi i tworzyć przyjemny zapach, witkując się za pomocą świeżych gałązek brzozowych. Choć może to wyglądać jak samobiczowanie, uwierzcie, że to naprawdę bardzo przyjemne! Witki do sauny są szczególnie popularne w domkach letniskowych na wsi, gdzie gałęzie brzozy są łatwo dostępne, ale w dzisiejszych czasach można je również kupić.

5.  Dbaj o nawodnienie.
Nie możesz uniknąć pocenia się podczas kąpieli w saunie, więc pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu by organizm zachował równowagę. Najpopularniejsze napoje saunowe? To oczywiście woda, którą polecamy. Ale saunowicze równie często sięgają po piwo, cydr czy kombuchę…

Zdecydowanie nabraliśmy ochoty na seans w saunie, a Wy?